Recepty

Med v naší rodině používáme jako univerzální sladidlo místo cukru. Z medu vaříme vlastní medovinu a pivo.

Použití medu v jídlech: med má o 1/3 vyšší sladivost než cukr. Lze jej dát téměř do každého jídla místo cukru. Protože má med vyšší sladivost, tak se dává o 1/3 menší množství ve srovnání s cukrem.

Kakaový med: do 1/2kg mírně ohřátého květového medu vmícháme cca 10-20 dkg kvalitního kakaového prášku. Množství vmíchaného prášku závisí na konzistenci medu (do tekutějšího medu se dá vmíchat kakaa více, než do hustého). Vznikne výborná pomazánka s výraznou chutí kakaa.

Jogurt s medem: kvalitní bílý jogurt dosladíme lžící medu. Do směsi lze dále přidat čerstvé nebo sušené ovoce, ořechy, cornflakes…

Medvědí mléko: do čtvrtlitrového hrnečku se dá polévková lžíce medu, velký panák rumu a vše se zalije vroucím mlékem. Podáváme medvědům i medvědicím.

Medo-citrónový sirup

Medo-citrónový sirup: 

Přecezená šťáva ze 4 citrónů (podle toho, jak kdo má rád kyselé) se za studena smíchá s 1 kg medu. Výsledkem je hustý sirup plný vitamínů a minerálních látek. Sirup je vhodné uchovávat v ledničce, ale ani na kuchyňské lince se po dobu cca 14-ti dnů nekazí.Pokud by měl sirup vydržet za pokojové teploty déle, musí se pasterovat chvilkovým zahřátím na 70 stupňů. Při zahřátí se vytváří šum, který se sbírá. Sirup se lahvuje zchladlý na 30-35°C a dobře se zazátkuje. My sami pro svoji potřebu sirup tepelně neupravujeme, protože se vařením odstraní vitamíny a minerální látky. Obvykle připravujeme vždy čerstvou dávku ze 3 Kg medu a 12-ti citrónů. Ta nám vydrží asi měsíc. Vodové sirupy vyrobené z invertovaných škrobů, ve kterých plavou E-čka, tím pádem vůbec nekupujeme.