Propolis

Získávání propolisu

Systematicky se věnuji sběru čistého propolisu. V červenci vkládám do včelstev mřížky, které včelstva zalepí propolisem. Mřížky s propolisem v žádném případě nesmí přijít do styku s jakoukoliv formou léčiva. Tyto mřížky následně v zimních měsících za mrazu vydrtím. Získává se takto z jednoho včelstva cca 5 dkg velmi čistého propolisu.

Komerčně nabízené výrobky s propolisem obsahují jen zlomek propolisu. Proto je výhodné si vyrábět kvalitní domáci propolisové výrobky (tinktura, mýdlo, šampón) svépomoci.

Moje ověřené použití propolisu:

Čištění propolisu

Propolis se nejčastěji rozpouští v lihu do formy tinktury. Návod na výrobu tinktury je velmi jednoduch a je popsán v dokumentu níže.

Surový propolis lze propolis dále čistit filtrováním přes jemné nerezové nebo plastové sítko do vodní lázně o teplotě cca 70°C. Propolis se v sítku ve vodě rozehřeje a proteče na dno nádoby. V sítku zůstanou pevné částice. Po zchladnutí lázně zůstane na povrchu lázně vrstvička vosku, která se odstraní. Na dně vodní lázně zůstane koláč čistého propolisu. Tento propolis se hodí na žvýkání proti nachlazení a chřipce.

Naše ověřené použití propolisu

Propolis používáme jako přírodní látku podporující hojení drobných odřenin, na afty, opary, na popáleniny (nevznikají puchýře), proti paradentóze, na odřeniny na nohou, které se zvláště u starších obtížně hojí a jinak. V tuhém stavu (jako žvýkačka pod jazyk) funguje jako výborný prostředek proti nastupujícímu nachlazení a chřipce. Používáme jej místo léčiv typu Preventan. Propolisovou tinkturu také přidáváme do krémů na ruce, mýdel a šampónů. Ty potom méně vysušují, vlasy se méně lámou a pokožka pěkně voní.

Další popis a využití popisu je v následujícím dokumentu.

Propolis.docx